Nová šablóna Hyperurikémia

Od dnes majú všetci užívatelia verzie Planeat Medical prístupnú novú šablónu s názvom “Hyperurikémia”. Šablónu sme pre vás pripravili v spolupráci s MUDr. Adela Penesová, PhD.

Hyperurikémia patrí medzi skupinu metabolických ochorení, pri ktorých úprava stravovacieho režimu je nevyhnutnou súčasťou zmeny životosprávy. Hyperurikémia je sprevádzaná zvýšenou kyselinou močovou v plazme pacientov. Jedným z exogénnych faktorov je hyperkalorická výživa, nadmerná konzumácia mäsa, nadužívanie alkoholu a podobne.

Hlavné zásady

Nadmerná a nesprávna výživa podporuje vznik hyperurikémie a neskôr aj tzv. dny. Cieľom výživových odporúčaní je zníženie tvorby kyseliny močovej v organizme úpravou telesnej hmotnosti, znížením príjmu energie a obmedzením prívodu purínov.

Práve úprava telesnej hmotnosti je absolútnou prioritou. Doposiaľ nie je známe, akým spôsobom nadváha urýchľuje vznik hyperurikémie. Veľmi dôležitá je vyvážená strava a zníženie príjmu purínov a tukov najmä živočíšneho pôvodu. Naopak, je potrebné zvýšiť prísun najmä kvalitných rastlinných tukov.

Základné charakteristiky novej šablóny

Stravovací režim sa vyhýba

9

mäsu, najmä tzv. červenému (hovädzie, teľacie, jahňacie, bravčové, divina)

9

vnútornostiam ako pečeň, obličky, mozog

9
morským a sladkovodným rybám
9
mäsovým vývarom, bujónom a omáčkam
9
potravinám s prírodnými alkaloidmi
9
potravinám rastlinného pôvodu s vyšším obsahom purínov

Stravovací režim preferuje

9

potraviny s nízkym GI

9

vysoký podiel zeleniny v strave

9

ovocie s nižším až stredným GI

9

mäso s nižším obsahom tuku

9

kvalitné oleje a orechy s vyšším obsahom MUFA a PUFA

9

nesladené nápoje

Obsah purínov v surových potravinách sa pri skladovaní, príprave a podobne môže meniť. Taktiež pri tepelnej úprave sa množstvo purínových látok znižuje. Časť purínov sa v organizme využíva, napriek tomu ich koncentrácia je výrazne ovplyvnená najmä stravou.

Nová šablóna Hyperurikémia výrazne napomôže pri manažmente stravovania pacientov s touto diagnózou.

Ďalšie rady z rôznych oblastí spojených s poradenstvom vo výžive a pohybe zdieľame aj prostredníctvom našich webinárov pravidelne každú druhú stredu. Ak máte záujem podebatovať s nami o vašich výzvach a podeliť sa o svoje skúsenosti s kolegami, radi vás tam uvidíme!

Inovácie v personalizovanom stravovaní

Sme spoločnosť, ktorá od roku 2013 pomáha inovatívnym spôsobom vytvárať personalizované úpravy stravy jednoduchšie a dostupnejšie. Vytvorili sme webovú aplikáciu, vďaka ktorej môžu renomovaní odborníci a osobnosti v oblasti stravovania zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti. To umožňuje lekárom starať sa o svojich pacientov, alebo nutričným terapeutom a trénerom o svojich klientov komplexnejšie a odbornejšie ako kedykoľvek predtým vďaka výraznej automatizácii. Aplikácia umožňuje jednoducho a rýchlo vytvoriť personalizovaný nutričný plán a analyzovať stravovacie návyky človeka.

Viac informácií ako aj možnosť bezplatne si našu aplikáciu vyskúšať nájdete na našich stránkach.