Lucia Kubisová: „Ujasnite si, prečo chcete chudnúť a čo vám to prinesie.“

Prinášame rozhovor s Luciou z relácie Extrémne Premeny (TV Markíza) o tom, čo zmenila v stravovaní a čo by odkázala ostatným, ktorí sa o redukciu hmotnosti pokúšajú.

Aké najväčšie dietetické chyby si robila pred vstupom do relácie Extrémne premeny?

Predtým ako som sa od Miška Páleníka dozvedela o tom, ako sa mám stravovať som sa neustále topila v množstve informácií o chudnutí, diétach a stravovaní.

Bola som presvedčená o tom, že keď chcem schudnúť, musím jesť len nechutnú a neochutenú stravu, pri ktorej musím byť vždy hladná, inak neschudnem.

Mala som pocit, že som stále v diétnom životnom režime a napriek tomu som stále viac a viac priberala, bol to nekonečný kruh. Striedala som obdobia, kedy som jedla minimálne, s obdobiami, kedy som sa prežierala.

Po každej diéte však nastal jo-jo efekt a ja som zrazu na tom bola ešte horšie ako predtým.

Aká rada od Michala Páleníka ti najviac pomohla?

Najviac mi pomohlo zistenie, že zdravá strava môže byť chutná a dokážem sa z nej nasýtiť. Dokonca ma veľmi prekvapilo aj to, že som postupne prestávala mať chuť na nezdravé, presolené alebo precukrené jedlá.

Zistila som, že v strave musí byť pravidelnosť a aj kalorická rovnováha a že je potrebné dodržať to, aby jedálniček obsahoval všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny, čiže nejde len o počítanie kalórií. Pretože keď zjem niečo, čo si síce kaloricky prepočítam, ale obsahuje to nesprávny pomer živín, tak po krátkom čase pocítim znova hlad alebo chuť na nesprávne potraviny.

„Množstvo energie ktoré v jedle prijímame je síce pre chudnutie kľúčové, avšak aby bolo chudnutie dlhodobo úspešné je potrebné zohľadniť aj z akých potravín energiu prijímame. Podstatný je pomer cukrov, tukov a bielkovín v danom jedle. Pomer cukrov, tukov a bielkovín do značnej miery určuje, ako moc budeme chudnúť v tuku, alebo vo svaloch a či budeme hladný.“

Mgr. Michal Páleník

Čo bola na začiatku našej spolupráce pre teba najväčšia výzva?

U mňa bol zo začiatku najväčší problém s prípravou zdravej stravy, keďže som bola zvyknutá stravovať sa v reštauráciách a doma som nevarila.

Problém som mala aj s pravidelnosťou, pretože som nebola naučená vnímať signály môjho tela, kedy som hladná a kedy sa mám najesť. Zozačiatku som si musela nastavovať budík, aby som nezabúdala jesť.

Máš aj nejaký obľúbený recept z tvojho jedálnička?

Jednoznačne Bryndzová nátierka so špaldovým kváskovým chlebom a zeleninou a Zeleninový šalát s Tofu.

Zeleninový šalát s Tofu:

 • tofu
 • špenát
 • rukola
 • ľadový šalát
 • cherry paradajky
 • pohánka nelúpaná
 • olivový olej

pozn. evidentne možné doladiť napríklad aj pomarančom a jablkami 🙂

 

Čo by si poradila ľuďom, ktorí začínajú chudnúť?

Chcela by som povedať všetkým ľuďom, ktorí začínajú chudnúť, nech sa hlavne neboja do toho ísť. Najlepšie je vyhľadať nejakého odborníka, ktorý im pomôže s jedálničkom a s tréningovým plánom, aby neopakovali stále tie isté chyby.

Veľmi dôležité je mať aj disciplínu a ujasniť si, prečo chcú chudnúť a čo im to prinesie, poprípade, čo im to môže zobrať. 


Získajte aj vy personalizovaný jedálniček na mieru

Proces žiadosti je veľmi jednoduchý a rýchly – po odoslaní online objednávky Vám na základe zadaných údajov vyberieme najvhodnejšieho odborníka. Ten Vás následne kontaktuje a pripraví stravovací plán na mieru. Predstaví Vám ho v rámci výstupnej konzultácie tak, aby ste ho vedeli jednoducho dodržiavať.

Výhody jedálnička Planeat

 • desiatky receptov na mieru pre každé jedlo dňa
 • variabilita výberu – jedálniček neurčuje presný týždenný plán, vyberiete si jedlá podľa chuti a toho, čo máte v chladničke
 • recepty obsahujú primárne obľúbené potraviny, neobľúbené sa minimalizujú
 • výber potravín zohľadňuje finančné možnosti klienta
 • pri tvorbe jedálnička je možné zohľadniť aj alergie a rôzne medicínske diagnózy ako napríklad diabetes
 • ďalšie užitočné inštrukcie a princípy zdravého stravovania priamo v jedálničku
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Screen-Shot-2018-01-09-at-11.57.12.png

 

Inovácie v personalizovanom stravovaní

Sme spoločnosť, ktorá od roku 2013 pomáha inovatívnym spôsobom vytvárať personalizované úpravy stravy jednoduchšie a dostupnejšie. Vytvorili sme webovú aplikáciu, ktorá umožňuje jednoducho a rýchlo vytvoriť personalizovaný nutričný plán a analyzovať stravovacie návyky človeka. Renomovaní odborníci a osobnosti v oblasti stravovania prostrednícvtom aplikácie zdieľajú svoje vedomosti a skúsenosti. To umožňuje lekárom a zdravotníckym odborníkom starať sa o svojich pacientov alebo nutričným terapeutom a trénerom o svojich klientov komplexnejšie a odbornejšie ako kedykoľvek predtým vďaka výraznej automatizácii.