Rozšírenie diabetologických šablón v Planeat

Na Slovensku pribúda diabetologických pacientov každý deň a preto aj tejto diagnóze venujeme v Planeat veľkú pozornosť. Doteraz bolo možné v nutričnej aplikácii pracovať vo verzii Planeat Medical so štyrmi šablónami špecifickej úpravy stravy:

  • DM1,2 – bez komorbidít
  • DM1,2 – dyslipidémia
  • DM1,2 – hyperurikémia
  • DM1,2 – hypoproteínová (diabetická nefropatia)

Od leta sme pracovali na tom, aby sme tieto šablóny, ktoré sú jedny z najpoužívanejších, pre vás ešte viac vylepšili na základe up-to-date informácií. S radosťou vám oznamujeme, že od dnes sú v Planeat dostupné vynovené šablóny rozdelené podľa typu ochorenia a komorbidít.

Hlavné zmeny v diabetologických šablónach

Počet šablón

Z pôvodných 4 šablón sme pre potreby oddelenia diagnóz DM 1. typu od DM 2. typu vytvorili 8 šablón. Dôvodom sú individuálne špecifiká v úprave stravy pacientov s týmito diagnózami.

Diabetes mellitus 1. typu Diabetes mellitus 2. typu
Diabetes mellitus 1. typu – bez komorbidít

Diabetes mellitus 1. typu – dyslipidémia

Diabetes mellitus 1. typu – hypoproteínová

Diabetes mellitus 1. typu – hyperurikémia

Diabetes mellitus 2. typu – bez komorbidít

Diabetes mellitus 2. typu – dyslipidémia

Diabetes mellitus 2. typu – hypoproteínová

Diabetes mellitus 2. typu – hyperurikémia

„V medikamentoznej liečbe diabetu sa razí tendecia tzv. personalizovanej liečby, kedy sa liečba orálnymi antidiabetikami, inzulínom či inými prípravkami prispôsobuje kontrétnemu klinickému stavu pacienta. Samozrejme takto upravenému liečebnému režimu treba prispôsobiť i diétnu diabetickú intervenciu, čo obnáša možnosť flexibilnej korekcie počtu denných jedál, obsahu sacharidových jednotiek či samotného percentuálneho obsahu sacharidovej nálože v konkrétnej porcii jedla. Toto všetko umožňujú tieto nové šablóny diabetických diét v aplikácii Planeat.

Jedine ten diabetický diétnym režim, ktorý pacientovi vyhovuje a je s ním stotožnený a ako taký je zladený s typom a množstvom aplikovaného inzulínu či antidiabetík bude účinnou súčasťou liečby. Potom sa od takejto diabetickej diéty dá očakávať stabilizovaná telesná hmotnosť, minimalizácia výkyvov glykémií, prevencia závažnej hypoglykémie i neskorých komplikácií diabetu (stabilný lipidogram, uspokojivá hladina kyseliny močovej, atď…).“

MUDr. Viera Kissová, PhD., MPH.

Konfigurácia šablón

Konfigurácia, resp. rozloženie makroživín a energetickej hodnoty počas dňa bola vďaka užívateľom, najmä z radov lekárov diabetológov upravená tak, aby zodpovedala najnovším poznatkom v oblasti optimálneho stravovania diabetických pacientov. Z hľadiska nastavenia energetickej hodnoty stravovacieho režimu sme prispôsobili napríklad šablóny pre pacientov s DM 1. typom vyššiemu nastaveniu energetického príjmu a naopak optimalizovali šablóny pre nastavenie nižšieho energetického príjmu pre diabetika 2. typu.

Príklad konfigurácie Diabetes mellitus 1. typu – dyslipidémia


Počet prednastavených jedál

DM 1.typu má po novom počet prednastavených jedál zvýšený z 5 na 6 s možnosťou zmeny počtu jedál v rozsahu od 2 do 7. Planeat sa prispôsobí zadaniu užívateľa a výsledný stravovací plán potom lepšie koreluje s potrebou nastavenia stravy pacienta diabetológom.

Príklad prednastavených jedál v šablóne Diabetes mellitus 1. typu – dyslipidémia


Nové recepty

Pridali sme množstvo nových najmä hypoalergénnych receptov aby mohli reagovať na prípadné alergie, intolerancie pacienta a upravili pôvodné tak, aby boli v súlade s konfiguráciou a najnovšími vedeckými poznatkami.

 

Príklad nového receptu – Brokolicové lievance na večeru


Nové sprievodné texty

Upravili sme aj úvodné texty pre pacienta a odborníka. Texty boli doplnené o najnovšie up-to-date informácie spolu s interakciami pre niektoré potraviny a liečivá.


Pre odborníkov ako sú lekári a nutriční terapeuti je tu možnosť vyskúšať si aplikáciu, vrátane medicínskych šablón, zadarmo na www.planeat.sk.

>> Dôležité pre užívateľov aplikácie Planeat <<

Ak používate jednu z originálnych šablón pre Diabetes

Pôvodné šablóny boli nahradené novými.

Ak máte rozpracovaný jedálniček pre pacienta vytvoreného podľa jednej z originálnych šablón pre Diabetes

Ak ste rozpracovali jedálniček podľa jednej z pôvodných 4 diabetologických šablón tak sa vám zobrazí pri ňom informácia, že ho už nie je možné upravovať ani dokončiť.

  • V prípade, že ho chcete dokončiť ešte podľa pôvodnej šablóny, tak nám prosím napíšte na support@planeat.sk a my vám to manuálne sprístupníme pre účely a po dobu dokončenia plánu.
  • Druhou možnosťou je začať nový jedálniček podľa jednej z nových šablón. Napíšte nám na support@planeat.sk a my vám vrátime kredity za pôvodný jedálniček.

Ak ste si vytvorili vlastnú kópiu jednej z diabetologických šablón

Pre vás sa nič nemení. Môžete aj naďalej pracovať s touto kópiou alebo si vytvoriť novú podľa nových diabetologických šablón.

 

 


Inovácie v personalizovanom stravovaní

Sme spoločnosť, ktorá od roku 2013 pomáha inovatívnym spôsobom vytvárať personalizované úpravy stravy jednoduchšie a dostupnejšie. Vytvorili sme webovú aplikáciu, vďaka ktorej môžu renomovaní odborníci a osobnosti v oblasti stravovania zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti. To umožňuje lekárom starať sa o svojich pacientov alebo nutričným terapeutom a trénerom o svojich klientov komplexnejšie a odbornejšie ako kedykoľvek predtým vďaka výraznej automatizácii. Aplikácia umožňuje jednoducho a rýchlo vytvoriť personalizovaný nutričný plán a analyzovať stravovacie návyky človeka.