Obezita a Diabetes

Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické a nevyliečiteľné ochorenie, ktorého výskyt celosvetovo, ale aj v Slovenskej republike, neustále narastá. Vo svete sa počet diabetikov odhaduje už na 140 miliónov. O cukrovke sa hovorí aj ako o epidémii tretieho tisícročia.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo „v uplynulom roku v diabetologických ambulanciách na Slovensku evidovaných a liečených 368 084 diabetikov (171 466 mužov, 196 618 žien). Do evidencie diabetológov pribudlo 21 752 nových prípadov, ktorým bola cukrovka diagnostikovaná”.

Stravovací plán pre diabetika

Pripraviť si optimálny stravovací plán v prípade cukrovky nemusí byť ale pre pacienta jednoduché. Pacientom s diagnostikovanou cukrovkou je doporučené zmeniť niektoré nesprávne životné návyky, poznať potraviny, ktoré zvyšujú glykémiu, významne obmedziť vo svojom jedálnom lístku sacharózu, evidovať sacharidové jednotky (SJ) a často ešte aj zredukovať telesnú hmotnosti.

Program Planeat používam pravidelne pre motivovaných pacientov. Nedá sa nikomu nanútiť spôsob stravovania. Pacient musí chcieť. A tí čo naozaj chcú, majú skvelé výsledky.

 

MUDr. Viera Kissová, PhD., MPH.

Či už má niekto cukrovku alebo nie, zdravé stravovanie je dôležité. Či už ako prevencia alebo ako zlepšenie zdravotného stavu diabetikov. Potraviny, ktoré sa rozhodnete zaradiť do svojej každodennej stravy, majú vplyv nielen na zvládnutie cukrovky, ale aj na to, ako dobre sa cítite a koľko energie máte každý deň.

Koľko potrebujete jesť a piť záleží na vašom veku, pohlaví, na vašej fyzickej aktivite a cieľoch, ktoré chcete dosiahnuť. Žiadna potravina však neobsahuje všetky živiny, ktoré potrebujete v správnom pomere. Pre správne stravovanie by ste mali konzumovať pestrú stravu.

Pre odborníkov

Planeat v spolupráci s renomovanými odborníkmi pripravil 4 diabetologické šablóny, ktoré zohľadňujú doporučované množstvá sacharidov, tukov a bielkovín a umožňujú aj redukciu hmotnosti pri upravenom energetickom príjme.

Diabetologické šablóny v Planeat pre vás pripravili a garantujú: MUDr. Viera Kissová, PhD., MPH (hlavný garant), MUDr. Katarína Gazdíková, PhD., MHA., MPH., mim. prof., MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MUDr. Adela Penesová, PhD. a Bc. Diana Kováčová.

Pre odborníkov ako sú lekári a nutriční terapeuti je tu možnosť vyskúšať si aplikáciu, vrátane týchto a ďalších 10 medicínskych šablón, zadarmo na www.planeat.sk.

Pre pacientov

Získajte aj vy personalizovaný jedálniček na mieru – Proces žiadosti je veľmi jednoduchý a rýchly – detailný formulár vyplníte online z pohodlia domova a jedálniček Vám pošleme na Váš email. Po odoslaní online objednávky Vám na základe zadaných údajov vyberieme najvhodnejšieho odborníka. Ten Vás následne kontaktuje a pripraví stravovací plán na mieru. Predstaví Vám ho v rámci výstupnej konzultácie tak, aby ste ho vedeli jednoducho dodržiavať. Pre ešte väčšie pohodlie, s prideleným odborníkom komunikujete hlavne cez email alebo telefón.

 

Výhody jedálnička Planeat

  • Desiatky receptov pre každé jedlo dňa
  • Inštrukcie a princípy zdravého stravovania v úvode jedálnička
  • Variabilita výberu – jedálniček neurčuje presný týždenný plán, vyberiete si jedlá podla chuti a toho, čo máte v chladničke
  • Recepty obsahujú primárne obľúbené potraviny, neobľúbené sa minimalizujú
  • Výber potravín zohľadňujú finančné možnosti klienta
  • Pri tvorbe jedálničku je možné zohľadniť aj alergie a rôzne medicínske diagnózy ako napríklad diabetes

 


Inovácie v personalizovanom stravovaní

Sme spoločnosť, ktorá od roku 2013 pomáha inovatívnym spôsobom vytvárať personalizované úpravy stravy jednoduchšie a dostupnejšie. Vytvorili sme webovú aplikáciu, vďaka ktorej môžu renomovaní odborníci a osobnosti v oblasti stravovania zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti. To umožňuje lekárom starať sa o svojich pacientov alebo nutričným terapeutom a trénerom o svojich klientov komplexnejšie a odbornejšie ako kedykoľvek predtým vďaka výraznej automatizácii. Aplikácia umožňuje jednoducho a rýchlo vytvoriť personalizovaný nutričný plán a analyzovať stravovacie návyky človeka.