Obezita a „Cheat Days“

„Cheat days“ alebo aj „hriešne dni“ či „opušťáky“ veľa ľudí vníma ako možnosť dať si čokoľvek, na čo majú chuť aj napriek tomu, že sa práve snažia o zdravšie stravovanie.

Problém s „Cheat Days“

Väčšina ľudí, ktorí začínajú chudnúť sa pozerajú na stravu čierno-bielo. Majú pocit že potraviny sú buď povolené, alebo zakázané. Áno, optimálny jedálniček sa stanoví, to však neznamená, že si už nikdy nebudete môcť dať zmrzlinu alebo hamburger. Práve tento čierno-biely pohľad je však jedným z problémov diéta a dôvod, prečo diéty zlyhávajú. Je to totiž dlhodobo neudržateľné a zmena je na úvod priveľká. Každé plánované vybočenie z jedálnička sa potom v očiach klienta mení buď na odmenu (“veď som celé 2 týždne jedla zdravo, tak si za odmenu dám hranolky) alebo na zlyhanie (“tak dobre mi to šlo a ja som to porušil, zlyhal som”). Oboje má v konečnom dôsledku negatívny vplyv na dosiahnutie cieľa a klientovi na ceste k zdraviu neprospieva.

„Cheat Days, ktoré sú:

nepriznané – ku ktorým sa klient svojmu dietológovi neprizná

veľké – zahrňujú porcie väčšie ako stanovené jedlá v jedálničku (2 celé pizze a pod.)

časté – zahrňujú viac ako jedno jedlo dňa, resp. viac dní

rozhodne nepodporujem. Takého prešľapy totiž sabotujú tak proces zmeny životného štýlu ako aj vzťah a dôveru medzi odborníkom a klientom.“

Michal Páleník

Chudnite pod dohľadom odborníka na výživu

Pri chudnutí s pomocou odborníka je vždy dôležité, aby bol klient úprimný aj o “přešľapoch” (množstvo a frekvencia). Aby ich riešil s odborníkom, ktorý sa mu snaží pomôcť. Aby spoločne vedeli nastaviť taký režim, ktorý je udržateľný a zohľadňuje aj prirodzené chute na “nezdravšie jedlá”. Takto má klient najväčšiu šancu vybudovať si zdravé návyky, vrátane znalosti toho, kedy a koľko “nezdravého” je stále ešte v norme a čo už je priveľa vzhľadom na cieľ.

Význam jedálnička pre zmenu životosprávy

Na začiatku má jedálníček naučiť klienta hlavne správne rozloženie makroživín, veľkosť porcií, pravidelnosť stravovania ale napríklad aj plánovanie si nákupov a prípravy jedál. Aj s pomocou jedálnička, sa snažíme nastaviť hlavne dlhodobo udržateľný zdravý životný štýl a nie “iba” schudnúť rýchlo 10-20 kíl. V tejto optike je celé kúzlo úspechu. Ak nám ide o zmenu nášho životného štýlu a stravovania, tak je to proces zmeny návykov a nie iba o dodržiavanie inštrukcií.

„Strava mala a má v mojej premene zásadný vplyv. Na začiatku som jedálničku moc nedôveroval, keď som to mal nastavené na 3x denne, čo sme ale po dohode s Michalom prehodili na 5x denne a odvtedy si tento jedálniček nemôžem vynachváliť. Hlavne som v tom jedálničku objavil veľmi veľa jedál, ktoré skutočne zbožňujem (smoothie, nátierky, ryby a iné). A čo je úžasne tak idem podľa neho stále – akurát si občas pridám o troška viac no a samozrejme sem tam tie moje opuštáky 🙂

Jedálniček môžem len odporučiť! Sú tam priamo napísané všetky potrebné suroviny, ich váha aj celkove kalórie a čo je úplná bomba tak aj postup prípravy! Samozrejme všetko stále s Michalom konzultujeme.“

Rudo Kučák, Extrémne Premeny, TV Markíza

Ako vyzerá jedálniček Planeat

Jedálniček pripravený na mieru Vašim potrebám obsahuje súbor receptov rozdelených do doporučeného počtu jedál. Typicky ide o raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Všetky jedlá sú nutrične aj energeticky vyvážené, takže si môžete ľubovoľne vybrať jedlo podľa toho, na čo máte chuť alebo čo máte v chladničke.

Príklad receptu

Každý recept je prepočítaný na mieru s prihliadnutím na chuťové preferencie, prípadné alergie/intolerancie, ale aj finančné možnosti. Jeden klient môže mať miesto bielej papriky červenú, pretože ju má radšej. Iný tam nebude mať mlieko, ak má na to intoleranciu, a podobne.

Samozrejmosťou sú množstvá ingrediencií v recepte prepočítané podľa určenej energie, ktorú klient potrebuje v každom jedle.

Takýto jedálniček na mieru s prihliadnutím na Vaše požiadavky a prípadné zdravotné problémy Vám vedia zostaviť špičkoví odborníci pod záštitou spoločnosti Planeat.

Výhody jedálnička Planeat

  • Desiatky receptov pre každé jedlo dňa
  • Inštrukcie a princípy zdravého stravovania v úvode jedálnička
  • Variabilita výberu – jedálniček neurčuje presný týždenný plán, vyberiete si jedlá podla chuti a toho, čo máte v chladničke
  • Recepty obsahujú primárne obľúbené potraviny, neobľúbené sa minimalizujú
  • Výber potravín zohľadňujú finančné možnosti klienta
  • Pri tvorbe jedálničku je možné zohľadniť aj alergie a rôzne medicínske diagnózy ako napríklad diabetes

Získajte aj vy personalizovaný jedálniček na mieru

Proces žiadosti je veľmi jednoduchý a rýchly – detailný formulár vyplníte online z pohodlia domova a jedálniček Vám pošleme na Váš email. Po odoslaní online objednávky Vám na základe zadaných údajov vyberieme najvhodnejšieho odborníka. Ten Vás následne kontaktuje a pripraví stravovací plán na mieru. Predstaví Vám ho v rámci výstupnej konzultácie tak, aby ste ho vedeli jednoducho dodržiavať. Pre ešte väčšie pohodlie, s prideleným odborníkom komunikujete hlavne cez email alebo telefón.