Diabetes mellitus v číslach

Na Slovensku žije približne 400-tisíc diabetikov. V roku 1997 sa na diabetes mellitus liečilo 217-tisíc obyvateľov Slovenska, za 20 rokov sa výskyt choroby zdvojnásobil. Podľa aktuálnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa bude situácia do budúcnosti iba zhoršovať.

Stravovací plán pre diabetika

Pri 65% diagnostikovaných ochorení je možné vplyvom špecifickej úpravy stravy významne napomôcť zlepšeniu zdravotného stavu pacientov.

Pripraviť si optimálny stravovací plán v prípade cukrovky nemusí byť ale pre pacienta jednoduché. Pacientom s diagnostikovanou cukrovkou je doporučené zmeniť niektoré nesprávne životné návyky, poznať potraviny, ktoré zvyšujú glykémiu, významne obmedziť vo svojom jedálnom lístku sacharózu, evidovať sacharidové jednotky (SJ) a často ešte aj zredukovať telesnú hmotnosti.

Klasické princípy diétoterapie doteraz zahrňovali:

 • Rozdelený tanier
 • Odmerkový systém
 • Diéta na báze kalkulácie SJ
 • Individualizovaný diétny plán na 24 hodinovej báze

Spýtali sme sa pacientov čo je ich najväčší problém pri stravovaní v prípade klasickej diétoterapie. Najčastejšie sa opakovali následovné problémy:

 • Plánovanie
 • Prepočítavanie na sacharidové jednotky
 • Neviem koľko sacharidových jednotiek môžem denne pri dm 2.
 • Rôzne druhy pečiva a ich SJ , náhrady za ne-dia potraviny a ich SJ (napr. ryžová krupica, pohánka, kuskus, a pod.)”

Tvorba stravovacieho plánu a jeho dodržiavanie je oveľa jednoduchšie s Planeat. Aplikácia umožňuje jednoducho a rýchlo vytvoriť personalizovaný nutričný plán pre diabetika. Takýto praktický jedálniček významne prispieva k zmene životosprávy a zlepšeniu zdravotného stavu tým, že zohľadňuje chuťové preferencie pacienta, jeho finančné možnosti ale aj prípadné potravinové alergie a intolerancie.

Planeat v spolupráci s renomovanými odborníkmi pripravil 4 diabetologické šablóny, ktoré zohľadňujú doporučované množstvá sacharidov tukov a bielkovín a umožňujú aj redukciu hmotnosti pri upravenom energetickom príjme.

Jedálniček na mieru s prihliadnutím na Vaše požiadavky a prípadné zdravotné problémy Vám radi zostavia renomovaní odborníci pod záštitou spoločnosti Planeat. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Diabetologické šablóny dostupné v Planeat:

Diabetologické šablóny v Planeat pre vás pripravili a garantujú

 • MUDr. Viera Kissová, PhD., doc. (hlavný garant)
 • MUDr. Katarína Gazdíková, PhD., MHA., MPH., mim. prof.
 • MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD.
 • MUDr. Adela Penesová, PhD.
 • Bc. Diana Kováčová

Program Planeat používam pravidelne pre motivovaných pacientov. Nedá sa nikomu nanútiť spôsob stravovania. Pacient musí chcieť. A tí čo naozaj chcú, majú skvelé výsledky.

 

MUDr. Viera Kissová, PhD., doc.

Aplikácia Planeat je určená lekárom, nutričným terapeutom, zdravotným sestrám a asistentom výživy, ktorí teraz majú možnosť zefektívniť  komplexnú liečbu pacienta a zlepšiť tak jeho zdravotný stav prostredníctvom presného návodu na zmenu stravovacích návykov. Naším cieľom je rozšíriť aplikáciu tohoto systému do ďalších kliník, nemocníc a vďaka rýchlosti zhotovenia individuálneho nutričného plánu aj do ambulancií a vniesť tak možnosť pozitívne ovplyvniť zdravotný stav pacienta aj špecifickou úpravou stravy.

Veríme, že Planeat dokáže zefektívniť prácu lekárov a asistentov výživy pri potrebe úpravy stravy u pacienta a prispieť tak k zlepšeniu stravovacích návykov ľudí ako aj ich zdravotného stavu.

Pre odborníkov ako sú lekári, nutriční terapeuti, trenéri alebo nutriční poradcovia, je tu možnosť vyskúšať si aplikáciu zadarmo na www.planeat.sk.


Inovácie v personalizovanom stravovaní

Sme spoločnosť, ktorá od roku 2013 pomáha inovatívnym spôsobom vytvárať personalizované úpravy stravy jednoduchšie a dostupnejšie. Vytvorili sme webovú aplikáciu, vďaka ktorej môžu renomovaní odborníci a osobnosti v oblasti stravovania zdieľať svoje vedomosti a skúsenosti. To umožňuje lekárom starať sa o svojich pacientov alebo nutričným terapeutom a trénerom o svojich klientov komplexnejšie a odbornejšie ako kedykoľvek predtým vďaka výraznej automatizácii. Aplikácia umožňuje jednoducho a rýchlo vytvoriť personalizovaný nutričný plán a analyzovať stravovacie návyky človeka.