O dôležitosti analýzy stravovacích návykov

Aby bolo personalizované zostavenie stravovacieho plánu čo najefektívnejšie, potrebujeme najskôr poznať denné návyky klienta alebo pacienta.

Stravovacie návyky

Pokiaľ pochopíme, aké sú stravovacie možnosti klienta počas bežného dňa, vieme na základe nich prispôsobiť jedálniček tak, aby bol použiteľný v bežnom živote, a nebol priveľkou zmenou a hlavne záťažou. Zmena návykov je potom jednoduchšia a udržateľná.

Pri takejto analýze zisťujeme aj, čo klientovi chutí a ako veľa jedáva. Na základe týchto informácii budeme vedieť presnejšie určiť, ako nastaviť jedálniček, aby nebol hladný ani príliš najedený a zároveň dosiahol svoj cieľ.

Pitný režim

Ak budeme poznať klientov pitný režim, budeme vedieť jednoduchšie určiť, či trpí dehydratáciou, prílišným zavodnením organizmu a inými problémami súvisiacimi s príjmom tekutín. Následne tieto problémy vieme efektívne riešiť pomocou presných inštrukcií. Nedostatok príjmu tekutín sa totiž prejavuje zadržiavaním vody v tele a neželaným vzostupom telesnej hmotnosti.

Spánkový režim

Pre pochopenie spánkového rytmu klienta je potrebné vedieť kedy a ako dlho klient spáva. Kvalita a dĺžka spánku súvisia s hormonálnymi zmenami a regeneráciou, ktorá v ľudskom tele prebieha počas spánku a po ňom, a má významný vplyv na množstvo energie, ktorá sa následne vydáva a na to, kedy sa počas dňa dostaví hlad.

Doplnky výživy

Suplementácia, alebo užívanie doplnkov výživy môže mať tak priaznivý ako aj negatívny vplyv na zdravie, sústredenie sa a prípadný športový výkon. Záleží od množstva a kvality jednotlivých suplementov prijatých počas dňa. Pokiaľ zistíme, aké suplementy, ako často a v ako množstve sú užívané, budeme Vám vedieť poradiť, či majú pre vás význam a prospech alebo naopak.

Ako to prebieha

V aplikácii Planeat odborník inicializuje analýzu stravovacích návykov v časti Analýza. Klient obdrží link na online formulár, do ktorého si v priebehu dní zapisuje všetko čo jedáva, pije, kedy spáva a aké lieky užíva.

Po vyplnení požadovaného počtu dní, typicky 5 až 7, odborník v Planeat spracuje tzv. report alebo výstup a analyzuje tak návyky klienta ako aj prijaté živiny až na úroveň makro a mikronutrientov.

Ukážka výstupu – Mikronutrienty

Z poskytnutých informácií je napríklad možné v tomto prípade zistiť nižšie množstvo Vitamínu A alebo vyššie množstvo Jódu a následne doporučit optimálny nutričný plán.

Ukážka výstupu – Energia

Ďalším príkladom výstupu analýzy stravovacích návykov je aj porovnanie potrebnej a reálne prijímanej energie. V tejto ukážke je vidieť, že analyzovaná osoba prijala každý deň viac energie ako by mala prijímať vzhľadom na jej vek, telesnú hmotnosť, pohybovú aktivitu a podobne, aby dosiahla svoj cieľ. Príčinou nadváhy v tomto prípade bol jednoznačne vyšší príjem energie, niektoré dni vyšší až o 50%.

Viac informácií, aj o tom kde sa takáto analýza a následne aj vytvorenie jedálnička dá získať, nájdete na www.planeat.sk/customers.

Pre odborníkov ako sú lekári, nutriční terapeuti, trenéri alebo nutriční poradcovia, je tu možnosť vyskúšať si aplikáciu zadarmo na tejto stránke.